Kim jesteś?

,,Witam wszystkich na pierwszych zajęciach z języka angielskiego. Poznajmy się! Proszę, zacznij. – Jestem Adam, pracuję w firmie od roku, w logistyce. W wolnym czasie jeżdżę na rowerze, lubię czytać skandynawskie kryminały.  – Cześć, nazywam się Ewa, pracuję w księgowości od 6 miesięcy, mam 1,5-roczną córeczkę Zosię, lubię piec ciasta i spacerować. – Mam na imię Ela i…

…nie wiem, kim jestem!

13214935_1109673692428415_1774247183_o

Ratunku! Mam ochotę krzyczeć, gdy słyszę prośbę ,,przedstaw się, powiedz coś o sobie”, bo z jednej strony niby mogę o sobie powiedzieć wiele, z drugiej jednak w głowie mam pustkę i nie znam odpowiedzi na zadane pytanie. Najczęściej mówię jakieś straszne głupoty i sama się dziwię, że coś takiego wydobyło się z moich ust.

Podobno co 7 lat dokonuje się w każdym z nas wielka przemiana. Podobno jest to związane z czasem, który potrzebuje nasz organizm na całkowitą wymianę komórek, a trwa to podobno 7 lat. Podobno każdy związek przeżywa poważny kryzys co 7 lat. Podobno związane jest to z jakimiś reakcjami chemicznymi, które wytwarzają się, gdy jesteśmy zakochani. Podobno hormony, które się wtedy wydzielają po tym czasie wydzielają się jakoś mniej i kryzys gotowy.

Podobno.  Jednak naukowych dowodów na to brak.

Adam, ten od jazdy na rowerze i kryminałów, sprawia wrażenie luzaka. Całkiem przystojny facet, ma gadane. Można pomyśleć, że potrafi zbajerować każdą laskę tak, żeby była jego. Tak naprawdę Adam to wrażliwy i zamknięty w sobie gość, który nie potrafi zbudować relacji z drugą osobą. Cały czas ma nadzieję, że nikt nie dostrzeże jaki z niego przegryw, za którego siebie ma. Dlaczego tak o sobie myśli? To wie, albo i nie, tylko Adam. Tak czy inaczej Adam założył maskę, która ma go chronić. Przed czym? Zapytajcie Adama, może odpowie, a może nie.

Patrząc na Ewę, mamę 1,5-rocznej Zosi, można dostrzec szczęśliwą i spełnioną kobietę. Sielanka i zapach lukru aż odurza z metra. Uśmiecha się, gdy opowiada o wspólnych spacerach i pokazuje zdjęcia uroczej dziewczynki. Ewa ma nadzieję, że pod luźniejszą koszulą nie widać po-ciążowej nadwagi. Odkąd urodziła córeczkę czuje się przede wszystkim mamą, kobietą co raz mniej. Ewa nie powie, że mąż stał się ostatnio oziębły i nie okazuje jej ani wsparcia, ani czułości i że mimo tego, że jest szczęśliwą matką, to kobietą czuje się co najmniej samotną i niedocenioną. Kolejna maska. No ale show must go on, co nie?

No dobra.

,,Mam na imię Ela, pracuję w IT od 5 miesięcy. Wolnych chwilach lubię czytać”- że kurwa co??? To tyle? To ma coś o Tobie powiedzieć?  Dobra, pomyślmy dalej… ,,Trochę biegam.” Ehhh, to teraz dowaliłaś do pieca… Mogłaś jeszcze powiedzieć, że trochę jesz, trochę śpisz, trochę oddychasz i trochę żyjesz.

Wszyscy nosimy maskę. Ba! Kilka masek! Niektórzy mają nawet eleganckie kufry pełne masek na różne okazje. Czy to źle? Czy to dobrze? Nie wiem. Wiem na pewno, że zakładamy maski czy tego chcemy, czy nie. Podświadomie tworzymy siebie zależnie od sytuacji i otoczenia.

Jak można zauważyć, temat to dość ciężki. Kim jesteś, Elżbieto?

Ela sprawia wrażenie pewnej siebie i silnej kobiety, robi masę różnych rzeczy, ciągle uczy się i próbuje czegoś nowego, cały czas coś ją interesuje. Tak naprawdę gubi się, łapie miliard srok za ogon i cały czas gdzieś z tyłu głowy towarzyszy jej poczucie niewystarczalności i obawa przed byciem nic nieznaczącym, szarym i nudnym człowiekiem.

Czy jestem inna niż 7 lat temu? Na pewno! I niezmiernie mnie to cieszy. Czy w dniu 28. urodzin rozpoczynając piąty 7-letni cykl przemiany stanę się zupełnie nową osobą? Nie wydaje mi się. Będę inna niż teraz, pisząc tego posta, ale zmienią mnie raczej mniejsze lub większe wydarzenia przyszłych dni, tygodni i miesięcy. Czy w moim kufrze masek pojawią się kolejne egzemplarze? Kto wie? Może tak, a może nie. I może popełnię teraz pewne nadużycie, ale wydaje mi się, że to, kim jesteśmy jest wypadkową tego, co my sami o sobie myślimy i tego, jak odbierają nas inni. No ale mogę się też mylić i zawsze możecie mnie poprawić.

A Ty, Czytelniku, kim jesteś?

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Kim jesteś?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s